Fashyou

Wybór stolika kawowego do salonu

Wybór stolika kawowego do salonu to wyjątkowo ważna decyzja z kilku istotnych powodów. Chociaż wydaje się, że to jeden z najmniej znaczących mebli, który pełni tylko podręczną funkcję użytkową, źle dopasowany może zrujnować wystrój całego wnętrza i znacznie utrudnić nam funkcjonowanie w nim.

To w końcu przy nim spędzamy leniwe popołudnia i rodzinne wieczory. Gościmy przy nim znajomych, stawiamy przekąski, napoje, gazety i akcesoria. Warto więc postawić na stolik kawowy, który sprawdzi się w każdej z tych sytuacji i korzystnie wpłynie na naszą aranżacje.

Zestawienie z innymi meblami

Stolik kawowy znajduje się najczęściej w centralnej części salonu, w bezpośrednim sąsiedztwie kanapy czy foteli. Mimo, iż jest to zazwyczaj mebel niewielkich rozmiarów, to na nim regularnie koncentruje się wzrok naszych gości, podczas sięgania i odkładania kawy czy herbaty. Źle dobrany stolik może stanowić drażniący i niepasujący element, który burzy cały nastrój we wnętrzu. Jego dobór powinien być podyktowany stylem, który panuje w pomieszczeniu. Nowoczesne i eleganckie stylizacje idealnie współgrają z designerskimi stolikami z płyty MDF lub szklanymi blatami. Wnętrza w stylu glamour polubią się natomiast ze zdobionymi formami i połyskującymi wariacjami. Z kolei w salonach klasycznych, rustykalnych lub kolonialnych doskonale sprawdzi się drewniana klasyka
Stolik kawowy powinien stanowić dobre zestawienie nie tylko z szafami, półkami czy regałami, ale przede wszystkim z fotelami i kanapą, przy których jest umiejscowiony. Aby uniknąć zbędnego chaosu, dobrym pomysłem jest dobór prostych konstrukcji, wykonanych z jednego rodzaju materiału. Nie zapominajmy również o proporcjach pomieszczenia - nasz stolik musi być odpowiednio dopasowany zarówno do przestrzeni, tak aby niepotrzebnie nie zabierać nam miejsca, jak i do wymiarów kanapy i foteli. Pozwoli nam to uniknąć karykaturalnych i nieproporcjonalnych kontrastów miniaturowych stolików z potężnymi meblami, lub na odwrót.
Walory funkcjonalne

Sam wygląd stolika kawowego nie jest jednak najważniejszy. Z racji funkcji, którą spełnia on w salonie, warto dopilnować aby w zupełności odpowiadał naszym potrzebom. Zwracajmy szczególną uwagę na wysokość stolika - ta powinna umożliwiać nam komfortowe sięganie i odkładanie rzeczy oraz swobodny dostęp do samego mebla. Jeśli często przesiadujemy w większym gronie, warto zainwestować w praktyczne stoliki rozkładane. Gdy natomiast lubimy poczytać gazetę lub pooglądać telewizję, trafionym pomysłem będzie stolik z przestrzenią do chowania przedmiotów. Dzięki temu, zawsze będziemy mieli pod ręką wszystko czego potrzebujemy.
Kierując się tymi zasadami, znacznie łatwiej będzie nam dobrać stolik, który zaspokoi nasze potrzeby. Oferta tych mebli jest niezwykle szeroka i pozwala na znalezienie perfekcyjnego kompromisu między wyglądem, a użytkowością. Pamiętajmy przy tym, że stawiając na dobry design, stawiamy na większy komfort życia w naszych 4 ścianach.