Fashyou

Rewolucyjne dwa wyświetlacze w Yotaphone 2 [film]

Mówiąc o dwóch wyświetlaczach w telefonie zazwyczaj do głowy przychodzi nam model z klapką.
yotaphone.com

Uwielbiane niegdyś składane słuchawki posiadające jeden ekran główny i jeden zewnętrzny mniejszy, zwykle informacyjny, obecnie są już tylko wspomnieniem. Starając się wskrzesić ducha przeszłości, jedna z rosyjskich firm wyprodukowała innowacyjny smartfon.


Yotaphone 2 to telefon z dużym wyświetlaczem i Androidem na pokładzie, czyli taki jakich wiele na rynku. I tu pojawia się pierwsza niespodzianka, bowiem aparat wyposażony jest nie w jeden, a dwa wyświetlacze!

Przedni ekran posiada przekątną 5" i wyświetla obraz w jakości FullHD 1080p, natomiast ekran zlokalizowany z tyłu obudowy, może pochwalić się przekątną 4,7" i co ciekawe, wykonany jest technologi e-ink, co oznacza, że obraz na nim wyświetlany jest podobny do tego, który prezentują czytniki e-book. Taki ekran nie tylko zużywa mniej energii, ma ogromną zaletę polegającą na tym, że nie nasz wzrok nie męczy się. "Papierowy" wyświetlacz posiada rozdzielczość 540x960 px i wyświetla 16 różnych odcieni szarości. Obydwa wyświetlacze chroni mocne szkło Gorilla Glass 3.

Interesującą własnością dodatkowego ekranu jest jego ciągłe włączenie, ale bez obaw, użycie energii na jego potrzeby jest bardzo niewielkie. Dodatkowo, dzięki umiejętnej obsłudze telefonu i samego ekranu e-ink, a konkretnie przez przerzucenie części pracy z telefonem właśnie na jego barki, możemy znacząco przedłużyć działanie smartfona na pełnej baterii, np. przez wyświetlanie godziny, daty czy powiadomień za jego pośrednictwem (możliwych do przerzucenia opcji jest dużo więcej!).  Dodatkowy ekran współpracuje z aplikacjami: Mapy Google, Kalendarz, Telefon czy Wiadomości, jednak oglądanie filmów czy granie w gry za jego pośrednictwem nie jest możliwe. Idealnie sprawdza się też rzecz jasna jako mini czytnik książek elektronicznych.źródło: yotaphone.com

Wygląd EPD (electronic paper display) można dostosowywać za pośrednictwem specjalnie przeznaczonych do tego celu widgetów, możliwe jest także skorzystanie ze zdjęć np. z Facebooka. Fakt posiadania dwóch ekranów w jednym urządzeniu, z pewnością docenią zarówno fani smartfonów jak i właściciele czytników ebook zamieniając dwa sprzęty na jeden “kombajn”.źródło: yotaphone.com

Poza ciekawą konstrukcją Yotaphone 2, warto zatrzymać się przy parametrach telefonu, który posiada:

- procesor czterordzeniowy  2,2GHz Snapdragon 800

- pamięć Ram 2GB

- pamięć flash 32GB

- obsługuje łączność: LTE, WiFi ac, Bluetooth 4.0, NFC

- główny aparat 8MP

- kamera do wideoromzów 2,1MP

- wbudowane czujniki: akcelerometr, kompas, żyroskop, zbliżeniowy, światła, otoczenia

- GPS z A-GPS i Glonass

- standard SIM - nano

- bateria 2500mAh z możliwością ładowania bezprzewodowego


Telefon dostępny jest w sprzedaży również w Polsce na stronie producenta. Cenę Yotaphone oceniamy jako adekwatną do jego możliwości, a wynosi ona około 2.900 zł brutto.