Fashyou

Slow motion w twoim telefonie

Kto by pomyślał, że 20-wieczny wynalazek austriackiego księdza Augusta Musgera wniesie tak wiele do świata wideo-nagrań.


Technika slow motion, bo o niej mowa, to efekt wideo, który powoduje wrażenie zwolnienia czasu w odtwarzanym materiale. Slow motion powstaje wskutek znacznie szybszego rejestrowania klatek niż późniejsze ich odtworzenie. Dzięki nowoczesnym kamerom instalowanym w smartfonach, efekt slow motion może zrealizować praktycznie każdy z nas. Wielu producentów udostępnia użytkownikom swoich telefonów możliwość rejestrowania obrazu z prędkością 120kl/s lub 240kl/s, dzięki czemu odtwarzając je z prędkością 24-30kl/s uzyskujemy wspomniany efekt.


Jak w takim razie dobrze wykorzystać tą technikę nagrań? Slowmo jest wykorzystywany zarówno podczas kręcenia profesjonalnych produkcji filmowych jak i tych amatorskich. Głównym zadaniem i celem jaki chcemy osiągnąć podczas nagrań w zwolnionym tempie, powinno być uwydatnienie filmowanych umiejętności, np. podkreślenie stylu sportowców podczas różnych eventów.


Slow motion to idealny sposób na uchwycenie kluczowego momentu jakiegoś wydarzenia, wiedzą o tym profesjonaliści z powodzeniem stosując ten chwyt np. przez re-play podczas meczu piłkarskiego czy ‘zatrzymanie’ na dłużej emocjonujących momentów: w trakcie scen miłosnych, wypuszczenia gołębi podczas wyjścia młodej pary z kościoła czy skoku z mostu w filmie akcji.  Wszelkie sceny popisowe i prezentacje umiejętności bohaterów idealnie wpisują się w tę technikę.


Innym obiektem idealnym do nagrań typu slowmo, jest natura. Pięknie sfilmowana scena opadających kropel porannej rosy z liścia na liść, efekty burzy i błyskawic czy powiew jesiennego wiatru zdmuchujący z drzewa ostatnie liście, to tylko niektóre przykłady na to jak szerokie zastosowanie ma technika slowmotion.


Pomysłów i inspiracji jest naprawdę wiele. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, by uchwycić kolejny temat nowego nagrania.


Wybrane modele smartfonów zaopatrzonych w możliwość rejestrowania slowmo (część producentów określa tę opcję mianem TimeShift):

  • iPhone 5S, 6 oraz 6 Plus

  • Samsung Galaxy S3, S4, S5

  • Sony Xperia Z1, Z2 i Z3

  • HTC One M8

  • Nokia Lumia 920