Fashyou

Po przeczytaniu tego tekstu na pewno kupisz sobie odblaski!

Na polskim rynku jest ogromny wybór gadżetów odblaskowych. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych fasonów, kolorów czy też rozwiązań. Z pewnością z takiej gamy produktów każdy wybierze coś dla siebie. Niestety – statystyki pokazują, że nadal stronimy od noszenia odblasków. Dlaczego każdy z nas powinien mieć zawsze przy sobie przynajmniej jeden gadżet odblaskowy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Nie tylko kamizelki odblaskowe…

Wiele osób słowo „odblaski” kojarzy tylko i wyłącznie z kamizelkami ostrzegawczymi, które noszą dorośli np. na budowie lub też ich mniejszymi wersjami – kamizelkami odblaskowymi dla dzieci, które zakładają przedszkolaki podczas spacerów. Okazuje się jednak, że prawda jest nieco inna. – Gadżety odblaskowe to tak naprawdę cała paleta rozwiązań. Poza tradycyjnymi kamizelkami odblaskowymi można wyposażyć się również w szelki odblaskowe, naklejki, opaski odblaskowe, zawieszki, koszulki, kurtki, plecaki i wiele innych rozwiązań. Ważne jest to, że z całej oferty tego typu rozwiązań można wybrać to, które idealnie odpowiada naszym potrzebom i będzie łączyło w sobie zapewnianie bezpieczeństwa z funkcjonalnością. – mówi Aneta Niciak z serwisu refloactive.com.

Tak naprawdę każda nasza aktywność ma dedykowane gadżety odblaskowe. Są przecież:

  • Gadżety dla biegaczy (np. koszulki, czapki, specjalne nakładki na buty, pokrowce odblaskowe na komórki)
  • Gadżety dla rowerzystów (np. kamizelki, szelki, opaski samozaciskowe, odblaski na szprychy)
  • Odblaski dla motocyklistów (np. szelki, nalepki, kamizelki)

Co o kamizelkach odblaskowych mówią przepisy?

Okazuje się, że kwestia noszenia odblasków to nie sprawa dowolna. Ich używanie regulują przepisy prawa. – Od 1 września 2014 roku piesi poruszający się poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie element odblaskowy. Właściwie trzeba powiedzieć, że piesi, rowerzyści czy motocykliści powinni mieć przy sobie zawsze element odblaskowy. Niezależnie od tego czy poruszają się po drodze poza obszarem zabudowanym czy w mieście. Statystyki są nieubłagalne, rocznie dochodzi do wielu wypadków, których można było uniknąć poprawiając widoczność poruszającego się poboczem. Właśnie przez jej brak kierowcy orientują się w ostatniej chwili, że ktoś jest przed nimi. Odblaski poprawiają widoczność i sprawiają, że kierowca dostrzega pieszego czy rowerzystę już z odległości 150 metrów. To kolosalna różnica. – przekonuje A. Niciak.

Widoczność na drodze osoby z odblaskami pokazuje ten film:

W kwestii poprawy bezpieczeństwa na drodze do zrobienia jest bardzo wiele. Jednym z zadań powinno być uświadamianie społeczeństwa o konieczności noszenia odblasków – te małe gadżety naprawdę ratują życie!