Fashyou

Pliki w chmurze - którą opcję wybrać?

Co daje nam chmura?

Przechowywanie własnych plików: zdjęć, dokumentów czy filmów, na zdalnym dysku to popularny sposób gromadzenia danych. Większość z nas korzystając z nowoczesnego smartfona, tabletu czy komputera, ma dostęp do wielu rozwiązań ‘chmurowych’. Najciekawsze z nich to te, które oferują dużą przestrzeń dyskową za niewielką cenę, a najlepiej za darmo.

W dobie wszechobecnego Internetu, komórkowych pakietów internetowych i szybkiej transmisji LTE, wymiana i przesył danych są bardzo ułatwione. Dzięki możliwościom wysłania np. zdjęć do chmury, mamy do nich dostęp praktycznie z każdego innego urządzenia podłączonego do Internetu, w dowolnym miejscu i czasie. Niezbędna jest nam tylko przeglądarka WWW lub kompatybilne urządzenie mobilne np. tablet.


Przechowywanie plików w chmurze pozwala zaoszczędzić miejsce dyskowe na naszym macierzystym sprzęcie. Dane zgromadzone w chmurze są zabezpieczone i mogą być odczytane tylko przez nas samych, chyba, że świadomie zezwolimy na to innym. Wiele osób doceni fakt, że posiadając dysk w chmurze nie trzeba zabierać ze sobą, zazwyczaj nieporęcznych i ciężkich, dysków przenośnych czy pamięci USB, które można zgubić lub nawet mogą nam zostać ukradzione.


Przyjrzyjmy się bliżej kilku ofertom:


Posiadacze smartfonów lub komputerów z Windowsem mogą się decydować na rozwiązanie jakie oferuje Microsoft. Onedrive to zdalny dysk dostępny na stronie onedrive.com. Dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne czy komputer PC można pobrać ze strony lub ze sklepu Windows Store.

 • Na start otrzymujemy zupełnie za darmo aż 15GB miejsca.
 • Miejsce to możemy powiększyć bezpłatnie jeśli np. zezwolimy w telefonie na automatyczy backup zdjęć z rolki aparatu (+3GB) lub jeśli polecimy aplikację znajomym (+0,5GB za każdą osobę; max 10 osób).
 • Osoby które dodatkowo zakupią pakiet biurowy Office 365 otrzymają za free 1TB danych (w przypadku programu na 5 PC będzie to 5TB na np. rodzinę).
 • Jeśli nie kwalifikujemy się do bezpłatnych możliwości to pozostaje nam zakup 100GB, 200GB lub 1TB wg cennika. Rozmiar przesyłanych plików to nawet 10GB. Produkt Microsoftu dostępny jest również dla użytkowników urządzeń z Androidem i iOS.

Google Drive to rozwiązanie dedykowane dla sprzętów z systemem Android. Tak jak w przypadku Onedrive, dostęp można uzyskać przez stronę WWW lub przez odpowiednią aplikację (Drive). Podobnie jak w przypadku Microsoft, rozwiązanie chmurowe Google dostępne jest dla innych platform sprzętowych, w tym dla Mac OS.
 • Tu także uzyskujemy na start 15GB wolnej przestrzeni, jednak aby uległa ona powiększeniu niezbędne jest dokupienie miejsca.
 • Oferta Google na dzień dzisiejszy wygląda następująco: 


 • Dysk google oferuje możliwość pracy na dokumentach biurowych (Onedrive również - aplikacje webowe Office),
 • umożliwia udostępnianie innym użytkownikom (Onedrive również) oraz wspólną, zdalną pracę nad jednym dokumentem (Onedrive także).
 • Maksymalna wielkość pliku, który można przesłać to 5TB dla dokumentów takich jak arkusze, pliki tekstowe, prezentacje oraz rysunki.
 • Wielkość pliku zależy od typu dokumentu i możliwości jego przekonwertowania na format Google i wynosi od 10 do 100MB.Poza tymi dwiema najpopularniejszymi obecnie chmurami, na uwagę zasługuje też Dropbox. Aplikacja Dropboxa dostępna jest zarówno na komputery PC, Mac jak i na wszelkie urządzenia przenośne. Oferuje te same funkcje co Drive i Onedrvie ale bez możliwości edycji dokumentów.

 • Minusem Dropboxa jest fakt, że opcja darmowa to jedynie 2GB miejsca na dane, dopiero za roczną subskrypcją 99 euro mamy do dyspozycji 1TB danych (lub 9,99 euro/mc).
 • Chyba, że skorzystamy z możliwości darmowego powiększenia przestrzeni poprzez zapoznanie się z przewodnikiem (250MB), 
 • polecenie aplikacji (nawet 16GB), 
 • połączenie konta z usługą Mailbox (1GB extra), 
 • wyrażenie opinii o usłudze (125MB), 
 • połączenie konta z Facebookiem lub Twitterem (po 125MB) 
 • obserwację profilu Dropboxa na Twitterze (125MB).
Jeśli nie chcemy bawić się w opcje bezpłatne, można wykupić usługę pro. Kwestia przesyłania plików to duża zaleta Dropboxa bowiem korzystając z aplikacji mobilnej lub na komputer, nie ma żadnego ograniczenia co do wielkości przesłanego pliku. Jedynym ograniczeniem jest ilość posiadanego miejsca i to, czy korzystamy z przeglądarki www (wtedy limit wynosi 10GB).


W naszej opinii warto wybierać te rozwiązania, które są najbardziej znane i ogólnie dostępne (wieloplatformowe). Dlatego też wybór jednej chmury z powyższych propozycji z pewnością będzie właściwym krokiem.