Fashyou

Panele ścienne, czyli prosty sposób na nowoczesne wnętrze

Istnieje wiele sposobów na wykończenie ścian – obecnie mamy do wyboru naprawdę szeroką gamę inspirujących rozwiązań. Jednym z najbardziej nowoczesnych jest zastosowanie paneli ściennych. Na rynku znajdziemy eleganckie wyroby z drewna, płyt MDF i płyt PCV. Różnorodne sposoby wykończenia ich powierzchni pozwalają puścić wodze wyobraźni i stworzyć niepowtarzalną kompozycję, która podkreśli charakter każdego pomieszczenia.

Rodzaje paneli ściennych

Panele ścienne podzielić można na kilka typów, ze względu na rodzaj zastosowanego materiału. Bardzo eleganckie są panele drewniane. Do ich wyrobu używa się zarówno drewna drzew egzotycznych, jak i rodzimych. Płyty drewniane są uniwersalne i ekologiczne; dostępne są w bardzo różnych kształtach i formatach. Ich wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena. Panele z płyty MDF to nieco tańsze rozwiązanie. Powierzchnia płyt poryta być może folią, laminatem lub fornirem. Wśród zalet paneli z płyt MDF należy wymienić bogaty wybór kolorów i wzorów, niską wagę oraz łatwość montażu. Płyty są bezproblemowe w utrzymaniu, nie wymagają konserwacji, a mimo to są bardzo trwałe. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że panele tego typu stanowią dobrą izolację akustyczną. Wadą tego rodzaju paneli ściennych jest mała odporność na wilgotność - nie nadają się one do takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. W pomieszczeniach o podniesionej wilgotności dobrze sprawdzą się natomiast panele z płyt PCV. Są nie tylko odporne na wodę, ale także lekkie, łatwe w czyszczeniu i tanie. Powierzchnia paneli może imitować dowolny materiał, na przykład drewno, kamień lub wzorzystą tapetę.

Montaż

Istotną zaletą paneli ściennych jest łatwość ich montażu. Poszczególne segmenty są lekkie, dzięki czemu z łatwością poradzimy sobie z ich powieszeniem we własnym zakresie. Co więcej, nowoczesne panele, np. panele ścienne z castoramy, montowane mogą być pod różnymi kątami. Dobrze sprawdzą się w nietypowych wnętrzach, ze skosami i wnękami. Panele ścienne można montować na każdej powierzchni, zarówno na ścianie murowanej, jak i drewnianej czy betonowej. Do wykończenia ścian pokrytych panelami służą specjalne listwy, cokoły, gzymsy i narożniki.

Jak wkomponować panele w konkretne wnętrza?

Panele ścienne dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Płyty drewniane to rozwiązanie najdroższe, ale jednocześnie najbardziej stylowe. Dobrze sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych. Panele z płyt MDF i PCV mogą imitować dowolny materiał, dzięki pokryciu warstwą dekoracyjną. Na rynku znajdziemy także bardzo atrakcyjne panele trójwymiarowe - za ich pomocą odmienimy wnętrze nie do poznania. Warto pamiętać, że tego rodzaju pokrycie ściany jest bardzo mocnym akcentem w pomieszczeniu, dlatego też lepiej ograniczyć się do jednej ściany lub tylko jej fragmentu, na przykład filara lub wnęki.

Panele ścienne to bardzo nowoczesny sposób na wykończenie wnętrza. Są one nie tylko estetyczne, ale także łatwe w montażu i proste w utrzymaniu.