Fashyou

Pajęcze skoki, czyli buty dla superbohatera

Artykuł sponsorowany
Amerykański komiks superbohaterski od swych początków w latach 30. ubiegłego stulecia przechodził wiele zmian, a najpoważniejsze z nich rozpoczynały nowe podejście do opowiadanych historii. Dziś w historii komiksu wyróżniamy pięć podstawowych okresów, które nazywamy Erami.

Era Złota to nieskazitelni bohaterowie równi bogom (lata 30. i 40. XX wieku), Era Srebrna pokazała bohaterów z ludzkimi słabościami (lata 50. i 60.). Erę Brązową charakteryzuje podejmowanie poważniejszych niż dotychczas problemów o społecznym wydźwięku (wojna w Wietnamie, problem narkotykowy – lata 70.), Era Mroczna to pierwsze komiksy dekonstruujące mit superbohatera (początek w połowie lat. 80.). Od początku nowego tysiąclecia trwa Era Współczesna.

Nawet superbohaterowie muszą podążać za modą

Nie licząc wersji Sama Raimiego, którego przyjacielski Pająk z sąsiedztwa był wzorowany na oryginalnej wersji komiksowej z lat 60., każdy kolejny Spider-Man podążał za modą. Nic dziwnego – Peter Parker to nastolatek, może nieco nieśmiały, niemający wielu przyjaciół i nie do końca dobrze radzący sobie w towarzystwie dziewczyn, ale jednak chodzący do normalnego liceum. A w każdym liceum obowiązują pewne standardy i dotyczy to przede wszystkim mody. Łatwo zostać zaszufladkowanym jako „dziwak” bądź „outsider”, gdy ubiór wyróżnia się i nie przypomina tego, co noszą wszyscy. Dodając do tego popularne twierdzenie, że dziewczyny zwracają dużą uwagę na buty, nie powinno nikogo dziwić, że Peter Parker nie oszczędzał na ulubionych modelach sneakersów.

Trzech Spider-Manów i cztery różne modele sneakersów

Pajęczy superbohater, ze względu na bycie w nieustannej gotowości do niesienie pomocy potrzebującym mieszkańcom Nowego Jorku, musiał mieć wygodne buty, w których z łatwością mógł ruszyć na ratunek każdemu, kto znalazł się w niebezpieczeństwie. Pajęcze moce pozwalały mu na pokonywanie wysokich ogrodzeń jednym skokiem, jednak gdyby miał na stopach japonki lub sandały, lądowanie mogłaby nie należeć do najszczęśliwszych. Dlatego Parker stawiał na wygodne buty do uprawiania sportu:

  • Andrew Garfield w filmie „The Amazing Spider-Man”, gdy odkrywa swoje supermoce, nosi na stopach model Dunk Low wyprodukowany przez Nike’i – nic więc dziwnego, że tak wymiata na boisku do koszykówki.
  • Natomiast Miles Morales w filmie animowanym przez większość czasu śmiga w biało-czerwono-czarnym modelu Air Jordan 1 Retro High OG, który idealnie uzupełnia jego „osiedlową” stylówkę, na którą składają się jeszcze luźne sztany i bluza z kapturem.
  • Jedynie Tom Holland nie był tak zdecydowany – na jego stopach w „Spider-Man: Homecoming” mogliśmy dostrzec zarówno New Balance’y, jak i Nike’i.

W ramach ciekawostki warto dodać, że Tom Hardy w filmie „Venom” (czyli kosmicznym symbioncie wywodzącym się z komiksów o Spider-Manie) nosi Reebok Boxing Shoes w szarym kolorze z czerwonymi elementami.