Fashyou

Oświetlenie dużego pokoju – jakie wybrać?

W końcu urządzasz salon w swoim domu, ale stanęłaś na temacie wyboru lamp i nie masz pojęcia jakie wybrać? Odpowiednie oświetlenie domu to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu, warto więc z rozmysłem zaplanować rozmieszczenie źródeł światła w poszczególnych pomieszczeniach. W tym poradniku doradzimy Ci jakie lampy powinny znaleźć się w dużym pokoju i gdzie je zamontować.

Oświetlenie centralne

Jeśli Twój duży pokój tak naprawdę jest niewielki i nie pełni dodatkowych funkcji jak jadalnia czy sypialnia to możesz postawić na jedno, główne źródło światła, które oświetli całe pomieszczenie. Dobrym wyborem będzie np. wisząca lampa sufitowa, ważne tylko aby jej promień światła obejmował całe pomieszczenie. Przy tego typu światłach warto rozważyć zakup ściemniacza aby móc kontrolować poziom jasności, a co za tym idzie nastrój panujący w pomieszczeniu.

Oświetlenie dodatkowe

Dodatkowe lampy przydadzą się gdy główne źródło światła okaże się niewystarczające. Warto zawsze mieć kilka źródeł światła, np. stojącą lampę koło zestawy wypoczynkowego, przy której będzie można swobodnie czytać książki. Kinkiety czy lampy stołowe to również fantastyczne rozwiązanie do dużych pomieszczeń wyposażonych w większą ilość mebli. Dobór lamp traktuj jak dobór biżuterii – dobrze aby wszystkie lampy tworzyły spójną całość. Jeśli główne źródło światła charakteryzuje się określonym wyglądem, staraj się dobrać dodatkowe lampy w podobnym stylu.
Oświetlenie punktowe

Punktowymi źródłami światła można zwrócić uwagę na konkretne elementy pomieszczenia jak ozdoby oraz podzielić pokój na sektory. Jeśli w Twoim salonie stoi stół jadalny, poza centralnym oświetleniem postaw na dodatkowe lampy oświetlające tylko stół. Możesz dobrać lampę tak by wieczorem oświetlała określone miejsce na ścianie jak np. obraz czy skierować wiązkę światła na dekoracyjne rośliny, co po zmierzchu będzie tworzyć atrakcyjne światłocienie na suficie i ścianach. Coraz częściej też zastępuje się klasyczne wiszące lampy, punktowymi halogenami zamontowanymi w podwieszanych sufitach. Kilka takich lamp może stanowić główne źródło światła, a odpowiednio rozmieszczone, oświetlą każdy kąt.Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne przyda się w większych pomieszczeniach, w których warto podkreślić pewne elementy, np. ozdobne półki, obrazy czy fragment ściany o nietypowej fakturze. Ostatnimi czasy jeśli chodzi o dekoracyjny wymiar oświetlenia hitem są taśmy LED, podklejane pod meblami, podwieszonymi sufitami itd. Takie taśmy podkreślają kształt pomieszczenia i elementy wystroju, nie mogą jednak być traktowane jako główne źródło światła – to jedynie upiększający dodatek. Klasyczne lampy można też zastępować girlandami, łańcuchami świetlnymi czy lampionami – odpowiednio dobrane mogą ozdabiać pomieszczenie cały rok i wspaniale wydobywać klimat po zmierzchu. Jeśli właśnie dobierasz oświetlenie do swojego mieszkania, szukaj inspiracji w internecie i sklepach, sprawdź np. lampy na castorama.pl.