Fashyou

Nowości w systemie Apple iOS8

apple.com
Mobilny system iOS8 to najnowsze oprogramowanie od Apple. Przeznaczony jest do pracy na urządzeniach iPhone, iPad czy iPod. System Apple iOS8 jest następcą wysłużonej już siódemki. Update przeprowadzić będzie można tylko na wybranych modelach urządzeń (lista na końcu artykułu).

Główną zaletą systemu jest jego prostota oraz szybkość działania. Próżno tu szukać zacięć, lagów czy samoczynnych restartów. Użytkownicy systemu mają do dyspozycji szeroką bazę aplikacji dostępną w App Store. 

Czym zatem różni się najnowsza odsłona iOS’a od poprzednika? Wizualnie praktycznie niczym, co rozpatrujemy w kategoriach jednego z pozytywów. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i na nich skupimy się dalej.

Zmianie uległ tryb wielozadaniowości, który teraz ukazuje dodatkowy pasek ikon kontaktów umożliwiając tym samym wykonanie połączenia, wysłanie wiadomości czy rozpoczęcie rozmowy Facetime.

Obszar powiadomień wysuwanych z górnej belki pozwala na natychmiastową reakcję na ukazujące się tam komunikaty, np. z tego miejsca można odpisać na sms lub przyjąć/odrzucić zaproszenie do kalendarza.


źródło: apple.com


Systemowa aplikacja Mail zyskała funkcję reakcji na gesty umożliwiające oznaczanie wiadomości. Wprowadzono też automatyczne rozpoznawanie wybranych wydarzeń wraz z propozycją dodania terminów do kalendarza.

Przeglądarka Safari daje możliwość podglądu wszystkich aktualnie otwartych stron z funkcją ich grupowania, a także możliwość wglądu w karty otwarte na innych urządzeniach powiązanych z naszym kontem iCloud. Zmiany te jednak dotyczą tylko Safari dla iPad’a.

System iOS8 wyposażono w bibliotekę zdjęć iCloud porządkującą zbiory fotografii i filmów. Nowa biblioteka ma za zadanie odciążyć pamięć naszych urządzeń. Nasze kolekcje od teraz możemy przeglądać zdalnie na wszystkich urządzeniach. Dodatkowo program Zdjęcia pozwala użytkownikom na prosty retusz i edycję z możliwością późniejszego cofnięcia zmian. Nowe funkcje to: kadrowanie, inteligentne korekcje czy fotofiltry. W samej aplikacji do robienia zdjęć użytkownikom oddano do dyspozycji nową opcję, którą są zdjęcia poklatkowe pozwalające na tworzenie sekwencji wideo ze zdjęć wykonywanych w dynamicznie wybieranych odstępach czasu.


źródło: apple.com

Aplikacja Wiadomości wprowadza możliwość wykonywania nagrań głosowych, zamiast wpisywania tekstu wiadomości. W ten sam sposób możemy odpowiedzieć nagrywając wideo. Nowa aplikacja umożliwia prowadzenie i zarządzanie grupowymi konwersacjami. Bez przerywania rozmowy można w prosty sposób poinformować swojego rozmówcę o naszej bieżącej lokalizacji. Wiadomości zyskały możliwość podglądu załączników wykorzystanych w dyskusji. Nowością jest również grupowe wysyłanie zdjęć i filmów.

Także systemowa klawiatura zyskała dzięki aktualizacji oprogramowania: podpowiada i sugeruje słowa czy zwraca uwagę na styl rozmowy (formalny lub luźny). Inaczej reaguje podczas pisania przez nas maili, a inaczej podczas krótkich sms’ów. System uczy się naszego zachowania na podstawie tego do kogo piszemy lub o czym. Przewidywanie tekstu dostępne jest początkowo tylko dla wybranych języków, liczymy jednak, że język polski pojawi się bardzo szybko. Ogromnym plusem jest dodatkowo uwolnienie klawiatury, co daje możliwość instalacji klawiatur innych producentów, np. uwielbianej przez wielu metody pisania Swype.


źródło: apple.com

Chmura iCloud nareszcie pojawia się z nowym systemem, od teraz wszystkie pliki możemy zdalnie przechowywać i przeglądać na wszystkich urządzeniach. Zmiany wykonywane na plikach w jednym urządzeniu widoczne są automatycznie w innych, podobnie ma się sytuacja z pracą na dokumentach. Gdy rozpoczniemy pracę nad dokumentem w jednej lokalizacji np. na iPad’zie, z powodzeniem możemy dokończyć ją na Macu.

Chmura rodzinna
 to również nowość i to nie byle jaka. Aż 6 członków rodziny może mieć dostęp do materiałów zakupionych w iTunes, iBooks czy App Store i nie trzeba się wymieniać identyfikatorami czy hasłami. Wspólna chmura pozwalana na zarządzanie rodzinnym kalendarzem, wymianę lokalizacji, zarządzanie rodzinnym strumieniem zdjęć czy zdalne płacenie za zakupy dzieci.


źródło: apple.com

Integracja iPad'a, iPhone'a i Mac'a to mistrzostwo. Związana z tym funkcja Handoff pozwala na zachowanie ciągłości pracy na różnych urządzeniach. Przerwane pisanie maila na iPad'zie z powodzeniem natychmiast dokończymy na Macu, a przeglądanie strony www możemy kontynuować przerzucając się na inne urządzenie. Nie chcesz odrywać rąk od komputera gdy ktoś dzwoni? Od teraz odebranie rozmowy z iPhone’a na Mac’u nie będzie stanowiło żadnej przeszkody. Podobnie ma się sprawa z wiadomościami SMS lub MMS, które wysyłać można nie tylko z iPhone’a.

Apple postanowił również zadbać o nasze zdrowie dzięki aplikacji Health. Program ten jest swoistym centrum monitorowania i zbierania informacji o naszej kondycji fizycznej oraz zdrowiu. W jednym miejscu mamy dostęp do ilości spalanych kalorii, czasu snu, poziomu tętna, cukru czy cholesterolu. Aplikacja wykorzystuje informacje pochodzące z różnych programów, akcesoriów pomiarowych czy danych z klinik. Umożliwia również wyświetlenie na ekranie blokady naszego Medical ID z informacjami medycznymi na temat naszej osoby w razie gdyby przydarzyło nam się jakieś nieszczęście.


źródło: apple.com

Na zakończenie funkcja Spotlight umożliwiająca przeszukiwanie zawartości telefonu, która również zyskała nową odsłonę. Zwiększono jej dokładność w oparciu o czynniki takie jak kontekst czy lokalizacja, co przełożyło się na trafność odpowiedzi na nasze zapytania. Internet odegrał tu dużą rolę w dostarczaniu informacji na ekran naszego iurządzenia.

Lista wspieranych urządzeń, na których będzie można przeprowadzić aktualizację do iOS8:

iPhone 4S

iPhone 5

iPhone 5S

iPhone 5C

iPhone 6

iPhone 6 Plus

iPad 2

iPad 3

iPad 4

iPad Air

iPad Mini

iPad Mini 2

iPod Touch 5G