Fashyou

Niezwykła historia koszulki polo i krokodyla Lacoste

Krokodyl na koszulce Lacoste to jeden z najbardziej rozpoznawalnych logo w historii mody. Czy wiesz skąd się wziął? Poznaj ciekawą historię koszulki polo i marki Lacoste.

Kim był Lacoste?

René Lacoste był przede wszystkim tenisistą, choć jego nazwisko zostało zapamiętane dzięki modzie – francuz wymyślił koszulkę polo w latach 20. ubiegłego stulecia. był synem producenta samochodów – ze względu na słaby stan zdrowia lekarze zalecili mu sport. Jako zamożny człowiek wybrał elitarna dyscyplinę – nauczył się grać w tenisa. Tak mu się gra spodobała, że postanowił zostać profesjonalnym tenisistą. Ojciec René dał mu pięć lat, aby został mistrzem – gdyby to się nie powiodło, chłopak miał zająć się rodzinnym biznesem. Lacoste zaczął odnosić coraz więcej zwycięstw i choć w obiecanym czasie nie dotarł na szczyt, odnosił sukcesy duże na tyle, by ojciec pozwolił mu kontynuować jego pasję. W kilka lat René wypracował sobie wielokrotne zwycięstwo turniejów wielkoszlemowych, zdobył Puchar Davisa oraz medal w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 roku.

Historia koszulki polo

Lacoste po raz pierwszy pojawił się w koszulce polo na korcie w 1926 roku – podczas turnieju US Open w Nowym Jorku. Krotki rękaw, zapinany na guziki dekolt i miękki kołnierzyk przypadły do gustu publiczności. Bawełniany materiał był lekki, przyjemny i „oddychający”. Warto podkreślić, że w tamtych czasach tenisiści nosili długie spodnie i koszule z długim rękawem. Nic dziwnego, że strój Lacoste był rewolucją.


Skąd się wziął krokodyl na koszulce?

Lacoste zyskał przydomek Krokodylek, ponieważ nosił teczkę ze skóry aligatora. Nazwa spodobała się samemu tenisiście – poprosił, aby na jego koszulkach wyhaftowano małe krokodyle. Od tego czasu był to znak rozpoznawczy tenisisty, który po zakończeniu kariery w 1932 roku założył firmę odzieżową La Socjete Chemie Lacoste. Jego wspólnikiem został czołowy producent dzianiny Andre Gillier. Pierwsze, produkowane na szeroką skalę, koszulki Polo były białe. Później zaczęto wprowadzać nowe kolory. Z czasem zaczęto produkować też inne elementy garderoby. W latach 80. powstały pierwsze perfumy Lacoste.


Moda na Lacoste – perfumy i koszulki

Z czasem koszulki polo zaczęły być modne nie tylko wśród graczów tenisa. Ubierali je żeglarze, gracze w polo czy golfiści – osoby, które uprawiały elitarne dyscypliny sportowe. Współczesne koszulki są wykonane z bawełnianej piki. Charakteryzują się tym, że dobrze pochłaniają wilgoć, a co najważniejsze – nie gniotą się, nie wymagają więc prasowania. Co ciekawe, do kształtu koszulki nawiązują też perfumy Lacoste – ich buteleczki zdobione logo marki przypominają kształtem słynne „polówki”.