Fashyou

Niezastąpiona kopertówka, czyli najważniejsze zawsze pod ręką

Wiedziałyście, że to, co dziś nazywamy kopertówką, niegdyś stanowiło akcesorium zamożnych mężczyzn? Dziś jest to torebka na wyjątkowe okazje, kojarzona głównie z wieczorowymi kreacjami. Jak widać, tego typu dodatki bardzo szybko ewoluują, dlatego współcześnie ich zastosowanie wbrew pozorom wcale nie ogranicza się do bankietów. Coraz częściej można je potraktować także jako uzupełnienie casualowych czy bardziej formalnych kreacji.

Rola kopertówki na przestrzeni dziejów

W starożytności i średniowieczu ręczne saszetki wyróżniały osoby majętne. Nic dziwnego, gdyż były wykonywane z drogich skór czy płócien i wysadzane drogocennymi kamieniami. Służyły głównie do przechowywania monet oraz – co oczywiste – podkreślania własnego statusu społecznego.

Dopiero w epoce wiktoriańskiej zaczęto traktować ręczne torebeczki jako atrybuty typowo kobiece. Panie zabierały w nich najpotrzebniejsze przedmioty na przykład do teatrów czy na uroczyste bankiety. Wciąż jednak były to dodatki zarezerwowane dla elit. Zmieniło się to dopiero w czasach II wojny światowej, kiedy kopertówki zaczęto produkować na wielką skalę. Stały się one nieodłącznym dodatkiem do wieczorowych stylizacji.

Sprawdź nową kolekcję torebek damskich na jesień/zima 2018 od Puccini >>

Współczesne rodzaje kopertówek

Dziś kopertówkę wciąż najłatwiej zauważyć podczas różnego rodzaju uroczystości. Swoim minimalizmem doskonale pasuje ona do wieczorowych sukni, podkreślając ich elegancję. Nie trzeba jednak wystawnych bankietów, aby zrobić użytek z tego poręcznego dodatku. Sprawdza się on również na dyskotekach, gdzie nieskromne rozmiary torebki mogłyby swoim ciężarem zdominować całą wieczorową kreację.

Dwa główne rodzaje kopertówek, z jakimi można spotkać się dziś w sklepach, to torebki wykonane ze skóry naturalnej oraz te ze skóry ekologicznej. Oba warianty cechuje dość szerokie spektrum zastosowań, lecz większą wytrzymałością odznacza się zdecydowanie ten pierwszy.

Kopertówki można podzielić również ze względu na kolorystykę. Wyróżnimy przede wszystkim klasyczne czarne torebeczki oraz modele utrzymane w pastelowych odcieniach. Te pierwsze lepiej sprawdzą się podczas oficjalnych uroczystości, w połączeniu z galowym strojem. Te drugie z kolei urozmaicą Wasze kostiumy podczas spotkań o mniej formalnym charakterze.

Co ciekawe, w sklepach można znaleźć również kopertówki przeznaczone do użytku codziennego. Skorzystają z nich na przykład studentki – choćby podczas egzaminów, gdy potrzebny jest wyłącznie długopis, a także portfel czy telefon. Wybierając natomiast modele XXL, dziewczyny będą miały możliwość zabrania ze sobą również notesu czy kilku drobiazgów więcej.

Nie tylko estetyka

Kopertówki to torebki, które sprawdzają się przede wszystkim jako eleganckie dodatki. Często cechują się lakierowaną powierzchnią, która swoim błyskiem przyciąga liczne spojrzenia. Warto jednak zauważyć, że mimo skromnych rozmiarów oraz dominującej funkcji estetycznej kopertówki zachwycają po prostu swoją funkcjonalnością. Dzięki nim przedmioty pierwszej potrzeby możecie mieć zawsze pod ręką.