Fashyou

Lyocell - czym jest i czy warto go nosić?

Lyocell to tkanina powszechnie już wykorzystywana przy produkcji odzieży - określana również mianem Tencel. Na półkach sklepowych znajdziesz szereg sukienek, spodni czy bluzek wykonanych z lyocellu. Najczęściej porównujemy go do denimu, przez co rodzi się wiele niedomówień.

Powiedzenie, że tencel to denim w lżejszej formie jest technicznie błędne, choć właśnie ten materiał lyocell 'udaje' najczęściej. Podobieństwo jest ogromne, szczególnie w ciemnoniebieskim wydaniu tego materiału. Jeśli więc kochasz jeansowe sukienki i spodnie, ale latem cenisz sobie lekkość i wygodę, śmiało sięgaj po lyocellowe propozycje. Doskonałe właściwości oddychające i pochłaniające wilgoć sprawiają, że tkanina jest higieniczna i sprawdza się szczególnie latem. Delikatny dla skóry, nie powoduje podrażnień czy uczuleń, co wyjątkowo doceniamy podczas upalnych dni.
Kup

Z czego zrobiony jest lyocell?

Lyocell powstaje z celulozy drzewnej. Zaliczany jest do materiałów ekologicznych z uwagi na proces jego wytwarzania, w którym wykorzystywane są zasoby odnawialne z pominięciem toksycznych substancji, przy stosunkowo niskim zużyciu wody. Chociaż do powstania lyocellu niezbędny jest człowiek (nie są to naturalne włókna), sama produkcja jest przyjazna dla środowiska i umożliwia ponowne wykorzystywanie materiału.

Lyocell podobny jest do wiskozy, jednak podstawowa różnica leży właśnie w sposobie wytwarzania - ubrania z lyocellu są bardziej przyjazne środowisku. Posiada także zalety bawełny, choć jest bardziej wytrzymały i nie rozciąga się. Minusem tencelu jest przede wszystkim wyższy koszt produkcji.