Fashyou

Kuszący stół – jak ciekawie podawać sałatki?

Sałatki są świetnym pomysłem na główny posiłek dla osób dbających o zdrową dietę, mogą też być ciekawym urozmaiceniem wystawnej kolacji czy przekąską na plenerowej imprezie. Wiosną czy latem mamy do wyboru wiele sezonowych warzyw i owoców, z których możemy tworzyć ciekawe kompozycje. Bazą jest oczywiście sałata i sos, a dodatkowe składniki zależą od naszych ulubionych smaków oraz pomysłowości. Przygotowując sałatki, nie możemy zapomnieć o estetycznym ich podaniu. W tej roli sprawdzą się wszelkiego rodzaju misy do sałatek. Ich wybór jest naprawdę duży – zarówno w przypadku wielkości i kształtów, jak również kolorów.

Wielkość misy i kolory

Do wszystkich posiłków, których bazą są zielone sałaty, sprawdzą się najlepiej duże miski. Wyeksponują wygląd produktu i pozwolą na jego łatwe nakładanie. Znaczenie ma również kształt – im szersza miska u góry, tym jest wygodniejsza. Z kolei do sałatek owocowych i sałatek z majonezem, które są dość ciężkie, sprawdzą się ceramiczne misy średniej wielkości o standardowym kształcie. Popularne sałatki wielowarstwowe z gyrosem czy tuńczykiem najlepiej będą wyglądały w szklanych, przezroczystych naczyniach.

Białe ceramiczne misy do sałatek to najbardziej popularne rozwiązanie na serwowanie tego pysznego i zdrowego dania. A co powiecie na wprowadzenie kolorowych naczyń na wasz stół? Mogą to być odważne kolory – na przykład granat czy czerwień. Ciekawie prezentują się także wszelkiego rodzaju wzory – kolorowe ptaki czy akcenty ludowe.

Sztućce do podawania sałatek

Wybierając misy do sałat warto od razu pomyśleć także o specjalnym komplecie sztućców sałatkowych – widelcu i łyżce lub dwóch dużych łyżkach. Często takie akcesoria mamy już w domach, ale gdy przygotowujemy większe przyjęcia, to jeden komplet raczej nam nie wystarczy. Zawsze przydadzą się chociażby zapasowe sztućce akrylowe do sałaty, ale najlepiej sprawdzą się sztućce wykonane z bambusa – nie wchłaniają wody i są w 100% biodegradowalne. To nowoczesne połączenie ceramicznych białych mis z bambusowymi sztućcami czy z łapkami do mieszkania będzie doskonale prezentować się na każdym stole. Tego typu misa może być ciekawą propozycją na prezent dla osoby ceniącej sobie zdrowy styl odżywiania. Możemy także również sami sprawić sobie tę małą przyjemność i zapoczątkować w naszym domu zmiany na stole.

Sałatkowe szaleństwo

Estetyka sałatki często zależy nie tylko od sposobu jej podania, ale także od kompozycji składników. W sklepach dostępne są sałaty o przeróżnych kształtach i kolorach. Bordowa sałata radicchio, podłużna rukola, szczępiasta endywia czy drobnoliściasta roszponka stanowią idealną bazę dla kolejnych składników. A dodatków może być wiele: od warzyw – pomidorków koktajlowych czy papryczek przez sery pleśniowe czy kozie, po drobne urozmaicenia – słonecznik czy grzanki. Kreatywność przy tworzeniu sałatek nie zna granic.

Warto pamiętać, że przy podawaniu sałatek bardzo ważny jest moment polewania ich sosem. Szczególnie wtedy, kiedy jest gorąco, sałatkę należy mieszać dopiero bezpośrednio przed podaniem. Dzięki temu liście sałat zachowają swoją chrupkość. Jeżeli sałatkę polewamy tylko oliwą bądź octem, to możemy wykorzystać popularne zestawy przeznaczone na te dodatki. Jeżeli przygotowujemy specjalny sos – wtedy najlepiej wykorzystać do niego sosjerkę.

Nie znalazłeś wymarzonej misy do sałat? Bogata oferta dostępna jest: tutaj.