Fashyou

Kupujemy słuchawki: sprawdź jak dobrze wybrać!

Nic nie zastąpi muzyki słyszanej na koncercie, jeśli jednak cenisz sobie dobry dźwięk także na co dzień i lubisz przywoływać w ten sposób wspomnienia, podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując słuchawki.


By delektować się każdą nutą, z dźwiękiem trzeba być naprawdę blisko. Pośród modeli słuchawek dostępnych na rynku, wiele jest w stanie wprowadzić nas w stan muzycznej ekstazy. Aby tak się stało trzeba jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę i czym się kierować.


Poszukując wymarzonych słuchawek, możemy rozważać: wokółuszne, nauszne, otwarte, półotwarte, douszne czy dokanałowe. Ich ilość może przyprawić o zawrót głowy. My skupimy się na dwóch najbardziej popularnych typach: nausznych i dousznych.


Strona wizualna słuchawek to także niekończące się źródło inspiracji bowiem wzorów i kolorów jest mnóstwo, od jednobarwnych poprzez wielokolorowe, sygnowane kultowym Beats by Dr. Dre czy zabawnym Angry Birds, światowej klasy producentów i tych dopiero raczkujących.Słuchawki nauszne vs douszne


Nauszne słuchawki przykrywają ucho wraz z komorą głośnika, dodatkowo praktycznie zawsze wyposażone są w pałąk który utrzymuje je na naszej głowie, co w przypadku dousznych jest rzadko spotykane (mogą występować pałąki zauszne, które utrzymują słuchawkę np. podczas biegania). takie słuchawki są w stanie dostarczyć nam naprawdę dużej mocy z uwagi na gabaryty. Wielkość może generować problem z przechowywaniem słuchawek, co prawda możemy je zawiesić na szyi, ale nie zawsze jest to komfortowe. Słuchawki nauszne lepiej tłumią dźwięki z zewnątrz, gdy douszne niejednokrotnie np. na ruchliwej ulicy, zmuszają nas do znacznego zwiększenia głośności muzyki.


Douszne słuchawki
wsuwa się częściowo do wnętrza kanału słuchowego, co w znacznym stopniu ogranicza ich widoczność, nie będziemy mieć także problemu z ich przechowaniem, bez względu na to gdzie jesteśmy. Wybierając model douszny warto zwrócić uwagę na odpowiednie wyprofilowanie słuchawki i jej dopasowane do małżowiny usznej - jeśli tu popełnimy błąd, może się to skończyć bólem i niezbyt przyjemnym odczuciem przy dłuższym słuchaniu muzyki.Jeśli jednak postawimy na słuchawki nauszne to rozważyć należy wielkość otworu głośnika tak, by nasze ucho bez problemu zostało nim przykryte, ważne jest też by materiał stykający się z uchem nie był tandetną folią ale np. przyjemną w dotyku skórą lub zamszem, bo przecież nie chcielibyśmy nabawić się odparzeń! Przy słuchawkach nausznych dobrze jest wybrać takie, w których pałąk łączący głośniki będzie dobrze leżał na naszej głowie (często dodatkową wygodę daje materiał, którym jest obszyty), nie bójmy się też przymierzać i nie idźmy na kompromis - komfort noszenia słuchawek i jakość dźwięku powinny być priorytetem przy wyborze.


Źródło dźwięku


Połączenie słuchawek z playerem mp3, smartfonem czy komputerem, może być zrealizowane na kilka sposobów:

  • poprzez kabel (dobrej jakości dźwięk),
  • przez bluetooth (przeciętna jakość)
  • za pomocą WiFi (lepsza jakość niż bluetooth, jednak mogą występować opóźnienia lub szumy).
Wiele słuchawek ma wbudowane rozwiązania niwelujące szumy i zniekształcenia. Niekiedy złącza w przypadku połączeń kablowych mogą mieć pozłacane styki dla zapewnienia lepszej przewodności. Kabel łączący może mieć również wbudowany pilot sterujący.Jeśli jednak zależy nam na słuchawkach bezprzewodowych, zwróćmy uwagę na czas pracy na wbudowanej baterii - około 10h powinno być minimum, które warto mieć zapewnione. Bardzo ważne są również takie parametry jak:


  • pasmo przenoszenia (zazwyczaj jest to od 20 do 20000Hz - im szerszy przedział tym lepiej),

  • ciśnienie akustyczne podawane w dB (dźwięk o natężeniu 80dB jest dla ludzkiego ucha męczący, a niekiedy nawet niebezpieczny),

  • moc (to sprawa indywidualna, zazwyczaj jest to do 20mW w przypadku małych słuchawek i 200mW w przypadku większych, gdzie typowo audiofilskie mogą osiągnąć nawet 1800mW),

  • impedancja (do 64 omów to standard jeśli chodzi o możliwości obsługi przez nasze urządzenia).


Pamiętajmy, że jakość dźwięku zależy też od tego, do jakiego urządzenia zostały podłączone, a więc istotne jest czy korzystamy z mp3 playera z niższej póki, czy telefon muzyczny z górnej półki.

Wybierając słuchawki miłym dodatkiem może być ilość akcesoriów dodatkowych dostarczanych razem z produktem. Mogą to być: skórzany futerał, dodatkowe wkładki douszne różnej wielkości, pojemnik na wkładki douszne, dodatkowy kabel ze zintegrowanym pilotem, zaczep do ubrań, gniazdo dj’owskie, zasilacz samolotowy, ładowarka USB do różnych standardów gniazdek, kabel audio czy kabel USB. Każdy producent potrafi dopieścić klienta na swój sposób :)