Fashyou

Jak zrobić monitoring w mieszkaniu?

Zdalny monitoring mieszkania, posesji lub biura, który zrobisz samodzielnie - brzmi zachęcająco? Czytaj dalej!


Jeśli połączenie kamery bezprzewodowej ze smartfonem nie jest tym, co rozważasz w wolnych chwilach, śpieszymy z powodem, dla którego warto to zrobić. Zdalny monitoring mieszkania w ogólnym ujęciu polega na tym, że zainstalowana np. w mieszkaniu kamera na stałe podłączona do internetu, może przekazywać rzeczywisty obraz do naszego smartfona lub komputera w dowolnym momencie dnia i nocy. Skuteczne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie!


Głównym zadaniem tego typu kamery z założenia jest przekazywanie sygnałów o podejrzanych ruchach w miejscu jej zainstalowania. Kamera pod naszą nieobecność monitoruje obszar, na który została skierowana i w przypadku wykrycia ruchu wysyła powiadomienie e-mail (np. z załącznikiem w postaci zdjęcia). Dzięki temu możemy sami przełączyć się na podgląd obrazu z kamery i w razie czego wezwać pomoc. To idealne rozwiązanie gdy jesteśmy na wakacjach.Kamera nie musi służyć jedynie jako monitoring naszej posesji, może być również wykorzystana jako elektroniczna niania do podglądu dziecka w drugim pokoju, pozostawionego w domu psa lub kota czy do zdalnej kontroli stanu zdrowia naszych najbliższych. Dzięki wbudowanemu oświetleniu na podczerwień, obserwacja odbywa się bez zakłócania spokoju dziecka czy dziadków.


Kamera tego typu jest zwykle bardzo prosta w konfiguracji, wystarczy zasilić ją dołączonym przez producenta zasilaczem i skonfigurować bezprzewodowe połączenie WiFi. Od tej pory mamy podgląd na to co się dzieje przed szklanym okiem kamery z dowolnego miejsca na ziemi. Dostęp do obrazu uzyskujemy za pomocą iPhone’a lub telefonu z Androidem, ale może to być również tablet lub komputer PC. Wystarczy zainstalować odpowiednią, oferowaną przez danego producenta aplikację i sparować urządzenia.

Większość oferowanych na rynku urządzeń standardowo zostało wyposażonych w mikrofon, więc oprócz obrazu odbieramy również dźwięk. Niektóre modele oferują również możliwość nagrywania obrazu przy jednoczesnym podglądzie tego, co dzieje się przed kamerą. Droższe modele pozwalają na zdalny obrót kamery w pionie i poziomie, więc nie jesteśmy ograniczeni tylko do jednego miejsca monitoringu. 


Część modeli posiada czujnik PIR służący do wykrywania zmian temperatury w obrębie promieniowania podczerwonego emtiowanego przez znajdujące się w pobliżu obiekty, co ma służyć wychwytywaniu fałszywych alarmów. Istotny może być także slot na karty microSD (do nagrywania obrazu) i SIM (do połączenie z internetem bez podłączenia do wifi), co dodatkowo uatrakcyjnia dany produkt. Przed zakupem warto też zwrócić uwagę, która z kamer oferuje obraz w jakości HD.


Przykładowe modele: