Fashyou

Jak przygotować telefon do sprzedaży?

Zobacz jak usunąć prywatne dane z telefonu!

Smartfon bardzo często staje się wyjątkowo osobistym urządzeniem.


Oprócz tak trywialnych możliwości jak dzwonienie, budowanie listy kontaktów i SMS'ów, przechowywania przeróżnych plików i dokumentów, można nim też wykonywać zdjęcia, które często są dla nas cenną pamiątką z imprez, spotkań czy wyjazdów.


Nie wszyscy jednak wiedzą, jak przygotować telefon do sprzedaży i co zrobić, aby potencjalny nabywca dostał urządzenie wolne od prywatnych danych.
1. Backup

W pierwszej kolejności niezbędne jest wykonanie backupu wszystkich cennych danych. W przypadku kontaktów, smsów i wpisów w kalendarzu, zazwyczaj dzieje się to automatycznie podczas synchronizacji urządzenia z usługami Apple (iCloud) albo Google (Gmail) lub z witryną Microsoftu (Onedrive).


W tym celu należy mieć aktywne połączenie internetowe i włączone opcje synchronizacji z kontem założonym w jednej z wyżej wymienionych usług. W przypadku zdjęć i innych plików możemy skorzystać z możliwości, jaką daje nam chmurowa przestrzeń dyskowa - w zależności od producenta smartofona może to być:

  • Google Drive,
  • Ondedrive,
  • iCloud.

Najprostszym sposobem przekazania zdjęć i plików do chmury jest zainstalowanie darmowej aplikacji:

  • dla użytkowników Androida jest to Google Drive,
  • dla właścicieli telefonów z systemem Windows Phone, jest to aplikacja Onedrive.

Z ich poziomu możemy wybrać, które dane chcemy zachować i przesłać do chmury - dla użytkowników iPhonów wystarczy przejść do ustawień zdjęć i włączyć przesyłanie wykonanych zdjęć do strumienia zdjęć. Jeśli na naszym urządzeniu znajduje się bardzo dużo fotografii możemy podłączyć telefon od do komputera przy pomocy kabla USB i przy zastosowaniu oprogramowania producenckiego przesłać wybrane dane.2. Usuwanie

Gdy uporamy się z zachowaniem wszystkiego co jest nam niezbędne, pora na czyszczenie. W różnych telefonach opcja przywrócenia urządzenia do stanu fabrycznego może mieć inna nazwę:

  • w iPhone nosi ona nazwę ”Wyzeruj”,
  • w telefonie z systemem Windows Phone “Zresetuj telefon”,
  • w telefonie z androidem “Ustawienia fabryczne”. 


3. Zabezpieczenie


Dodatkowo, aby mieć pewność, że nowy użytkownik nie będzie miał szans na odzyskanie zawartości telefonu, warto wykorzystać możliwości jakie dają nam aplikacje służące do zabezpieczania wolnej pamięci urządzenia przed możliwością przywrócenia danych, programy te dostępne są odpowiednio w sklepach online producentów, a niektóre z nich są darmowe.


Jeśli z jakiegoś powodu obawiasz się użycia takiej aplikacji, możesz kilkukrotnie zapisać całą wolną przestrzeń pamięci telefonu dowolnymi plikami, by uniemożliwić ewentualne próby odzyskania. Przystępując do omawianych czynności zalecamy wyjęcie z telefonu karty pamięci, a do jej backupu proponujemy skorzystać z możliwości podłączenia jej poprzez czytnik kart pamięci do naszego komputera.

Czytaj też: