Dodajesz do:
{{publicationProducts.getPublication().title}}
{{product.name}}
Jak dodać

Microsoft Windows 10 wchodzi do gry!

San Francisco, 30 września 2014 - to ważna data dla przyszłości Windowsa - w tym dniu oficjalnie został zaprezentowany nowy system operacyjny Microsoft Windows 10.
Microsoft Windows 10 wchodzi do gry!
blogs.windows.com


Według  Terry’ego Myerson’a to ogromny krok w przyszłość i otwarcie drogi dla zupełnie nowych “okienek”. Najnowszy system ma w pełni zaspokajać potrzeby firmowe, domowej rozrywki i kontaktu ze światem. Ma być najbardziej kompleksowym ze wszystkich do tej pory oferowanych Windows’ów. Firma z Redmond liczy, że dzięki wsparciu społeczności w programie Windows Insider, w ciągu najbliższych kilku miesięcy Windows 10 stanie się realnym produktem.


Twórcy Windows 10 wychodzą poza komputery stacjonarne czy laptopy i biorą na cel również tablety i smartfony. Nieważne, które urządzenie weźmiemy do ręki, wszystko ma być spójne, znane i kompatybilne ze sobą. System będziemy mogli odnaleźć również w urządzeniach typu Internet of Things czy w wielkich światowych centrach przetwarzania danych.

Wraz z Windows 10 ma się pojawić platforma oferująca dostęp do aplikacji, których deweloperzy nie będą musieli tworzyć osobnych wersji na różne urządzenia. Wszystko ma być zunifikowane i łatwiejsze w odbiorze niż dotychczas.
Użytkownicy biznesowi odnajdą w systemie wszystkie niezbędne do pracy narzędzia. Zaawansowane funkcje mają lepiej zabezpieczać prywatne pliki, uniemożliwiać phishing czy nieautoryzowany dostęp do naszych danych. Dodatkowe narzędzia mają również zabezpieczyć przed nieoczekiwaną utratą danych w procesie wymiany informacji z chmurą lub urządzeniami peryferyjnymi. Na potrzeby nowego systemu zmianie ma też ulec system licencjonowania oraz dystrybucji oprogramowania. Procesy te mają być bardziej elastyczne.


Poniżej zebraliśmy pierwsze i stosunkowo konkretne informacje dotyczące nowego systemu (wersja Technical Preview możliwa do pobrania po zarejestrowaniu się w programie Windows Insider):


  • przywrócone do życia menu Start (kafelki, możliwość pełnej personalizacji czy sprytne  skróty np. do wyłączenia komputera)

  • wprowadzono możliwość otwierania programów z Windows Store w pełnym formacie na pulpicie (z możliwością skalowania)

  • od teraz będzie można w tym samym czasie uruchomić nawet 4 programy w jednym oknie wraz z propozycją inteligentnego ich rozmieszczania

  • zarządzanie otwartymi programami oraz pulpitami ma być jeszcze łatwiejsze, dzięki wprowadzeniu listy aktualnie wykonywanych zadań

  • wiele pulpitów pozwala na zachowanie porządku na ekranie monitora i pracę na kilku aplikacjach równolegle

  • użytkownicy Windows 7 oraz Windows 8 mają bez zgrzytów, według zapewnień Microsoftu, przesiąść się na wersję 10, każdy znajdzie tu swoje ulubione funkcje i dodatki z poprzednich edycji systemów

  • prosta obsługa niezależnie od tego czy pracujemy na ekranie dotykowym, czy na klawiaturze z myszką

  • wyszukiwarka systemowa ma działać lepiej: dzięki specjalnym algorytmom ma uczyć się naszych zachowań i przyzwyczajeń tak, by wyniki wyszukiwania były precyzyjne i szybciej prezentowane.


Kolejne ważne zmiany zapowiadane są na kwiecień przyszłego roku. Dodatkowo Microsoft poinformował, że wspracie techniczne dla swojego nowego produktu będzie przewidziane na 10 lat. Na obecną chwilę wiadomo również, że wszystkie programy stworzone pod windows 8 będą kompatybilne z wersją 10.

Skomentuj: