Fashyou

Google Glass czyli rozszerzona rzeczywistość w zasięgu ręki

Miniaturowy ekran, kamera, WiFi, bluetoth, GPS i pojemna pamięć, wszystko zamknięte w niedużej oprawce okularów.
pokaz Diane von Furstenberg


Mowa tu o Google Glass, tajemniczym projekcie Google, który trafił do sprzedaży w tym roku (początkowo na rynek amerykański, a aktualnie również do UK). Google Glass oferuje funkcje i możliwości rodem z filmów sci-fi. W połączeniu z kompatybilnym telefonem może stać się bardzo popularnym, wśród amatorów tego typu gadżetów, produktem.


Z zewnątrz przypomina oprawkę okularów, z tą różnicą, że z jednej strony zamocowane jest tytułowe urządzenie. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja nie utrudnia obserwacji otoczenia, malutki ekran delikatnie przysłania jedno oko. 


Standardowo produkt dostarczany jest bez szkieł, jednak Google zapewnia, że będzie można je dokupić, dzięki czemu osoby posiadające wady wzroku również z powodzeniem będą mogły używać Google Glass.

Specyfikacja urządzenia jest bardzo obiecująca:

  • Posiada aparat o rozdzielczości 5MP nagrywający obraz w jakości 720p
  • Dźwięk przekazywany jest do uszu za pomocą przewodnictwa kostnego (Bone Conduction Transducer)
  • Łączność realizowana jest za pośrednictwem WiFi oraz bluetooth
  • Wbudowany wyświetlacz HD odpowiada obrazowi o przekątnej 25” oglądanemu z odległości około 2,5 metra
  • Pamięć na potrzeby przechowywania danych wynosi 12GB (z 16GB całości)
  • Wersja 1 dysponuje 1GB pamięci RAM, wersja 2 (Explorer) posiada 2GB pamięci RAM
  • Wbudowany GPS pozwala na łatwe odnalezienie się w terenie
  • Wbudowana bateria umożliwia 1 dzień typowej pracy urządzeniaOprócz tego producent dostarcza wraz z Google Glass kabelek USB do ładowania akumulatora, w zestawie fabrycznym dodatkowo znajdziemy noski w dwóch rozmiarach, ładowarkę sieciową, słuchawkę douszną oraz pokrowiec ochronny. Do zarządzania Google Glass służy specjalna aplikacja dostępna do pobrania ze sklepu Google Play dla użytkowników Androida lub ze sklepu App Store dla fanów marki Apple.
Co zatem potrafi Google Glass? Okulary Google przede wszystkim dostarczają nam informacji w czasie rzeczywistym na wbudowanym ekranie. Mogą to być dane pogodowe, przypomnienia z kalendarza czy wskazówki dojazdu z nawigacji. Możemy za ich pomocą nawiązywać połączenie telefoniczne lub Hangout wideo. Google Glass umożliwia również słuchanie ulubionej muzyki. Obraz związany z aktualnie wykorzystywaną funkcją możemy widzieć na bieżąco lub pojawi się on w formie krótkich powiadomień. Nagrywany obraz lub wykonywane zdjęcia można publikować na Google+ czy Facebook. Z urządzeniem kontaktujemy się za pomocą dotyku na zewnątrz oprawki lub głosowo korzystając z odpowiednich komend. Warto nadmienić, że okulary są nieocenionym gadżetem podczas wykonywania czynności, do których niezbędne jest użycie obu rąk. Google Glass możemy podyktować np. treść wiadomości lub poprosić o wyznaczenie drogi do domu, bez problemu uzyskamy też przepis na ulubione danie. Okulary giganta z Mountain View współpracują z takimi aplikacjami jak np. Evernote, LynxFit, Strava Cycle, Google Play Music czy Google Now i wiele innych.
Google Glass jak na gadżet nie jest tanim urządzeniem, bowiem na zakup trzeba przeznaczyć około 1000 funtów (w UK), w USA dostępny jest za około 1500 dolarów (wersja Explorer to 1600 dolarów). W Polsce cena sięga magicznej kwoty 6000 zł, przy czym oficjalnej dystrybucji na razie nie ma. Uzasadnieniem ceny jest na pewno fakt, że produkt Google to nowatorski sprzęt, którego nie znajdziemy u konkurencji.