Fashyou

Samsung Galaxy S6 vs Apple iPhone 6 Plus

Jeśli chcesz kupić zaawansowany telefon klasy premium, czyli taki, którego cena przekracza 2500 zł, z pewnością zauważyłeś, że nie jest łatwo podjąć trafną decyzję w krótkim czasie.
Dziś bierzemy pod lupę i porównujemy dwa wyjątkowe i bardzo popularne smartfony: Apple iPhone 6 Plus oraz Samsung Galaxy S6. Sprawdź, który pasuje do Ciebie.

Ekran


W iPhonie ekran jest większy: 5,5", w stosunku do 5,1" w Galaxy. Plusem Samsunga jest większa jego rozdzielczość: 1440 x 2560 pikseli w stosunku do zwykłego Full HD w produkcie Apple. Kolejny plus dla Samsunga za to, że przy mniejszych gabarytach urządzenia ekran jest w stanie wyświetlić znacznie więcej i bardziej szczegółowy obraz (577 ppi - gęstość pikseli w Galaxy S6!). Oba smartfony zostały pokryte szkłem odpornym na zarysowania.


Procesor i RAM


To dwa najważniejsze podzespoły odpowiadające za szybkość i wydajność pracy. Choć w Samsungu siedzi 8-rdzeniowy procesor i 3GB ramu, to bazując jedynie na liczbach, można stwierdzić, że jest zdecydowanie szybszy od 2-rdzeniowego procesora i 1GB ramu w iPhonie, jednak gdy przyjrzeć się temu bliżej, nie jest to już tak oczywiste.


Zarówno iPhone jak i Galaxy pracują pod kontrolą dwóch totalnie różnych systemów operacyjnych, z których każdy ma indywidualne wymagania co do płynnej pracy smartfona (Anrdoid potrzebuje dużo więcej mocy w stosunku do iOS w produkcie Apple). Stąd śmiało można ocenić, że oba telefony są wyjątkowo wydajne i piekielnie szybkie.

Aparat fotograficzny

W Galaxy S6 mamy do dyspozycji zdecydowanie lepszy aparat od tego w iPhone 6. W Samsungu mamy do czynienia z aparatem 16MP, w Apple natomiast z 8MP rozdzielczości. Samsung ponadto wykonuje zdecydowanie lepsze ujęcia, nawet w gorszych warunkach oświetleniowych.


Choć obie kamery posiadają optyczną stabilizację obrazu, to z korzyścią dla Samsunga wypada przednia kamera do selfie - aż 5MP w stosunku do 1,2MP kamery FaceTime w iPhonie


Łączność


To mocna strona obu telefonów. Oba obsługują sieć 4G LTE (w Samsungu jest nieco szybsze) oraz posiadają wbudowane WiFi dwuzakresowe w standardzie ac. Producenci wyposażyli je także w NFC jednak warto dodać, że w przypadku Samsunga można wykorzystywać je nie tylko do płatności, gdzie w przypadku iPhona opcja powstałą głownie po to, by realizować potrzeby Apple Pay.

Dodatki

Samsung Galaxy S6:
  • możliwość ładowania bezprzewodowego,
  • port na podczerwień iRda,
  • barometr,
  • czujnik akcji serca
  • czytnik linii papilarnych.
Apple iPhone 6 Plus:

  • barometr
  • czytniki linii papilarnych.

Kolory


Producenci przewidzieli 4 rodzaje w Samsungu i 3 w Apple:

  • w przypadku tego pierwszego mamy do wyboru: perłowy, czarny szafir, złota platyna, niebieski topaz. Dodatkowo Samsung oprócz aluminiowej ramki wokół obudowy posiada plecki wykonane ze szkła;
  • u Appla wśród kolorów wybrać można: złoto, biel i szarość, a konstrukcja iPhona w głównej mierze opiera się na aluminium.

Bateria


W obu smartfonach zaskakuje pojemnością, jednak to Apple prowadzi w czasie pracy na jednym ładowaniu; bateria w iPhonie ma aż 2915 mAh w stosunku do 2550 mAh w Galaxy; akumulatory w obu smartfonach są niewyjmowalne.