Fashyou

Facebook wprowadza narzędzie, które pomoże osobom w depresji

Facebook to portal społecznościowy, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania.

Oprócz ciekawych postów, śmiesznych filmów czy zwariowanych zdjęć, którymi na co dzień dzielimy się za jego pośrednictwem z rodziną i znajomymi, Facebook jest też zazwyczaj jednym z pierwszych miejsc, na którym użytkownicy komunikują swoje problemy.

Społecznościowy gigant postanowił przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i pomagać tym, których stan psychiczny może prowadzić do nieprzewidzianych w skutkach i potencjalnie dramatycznych zdarzeń.

Już niebawem użytkownicy będą mogli zgłaszać zaniepokojenie stanem swoich znajomych, wynikające z typu publikowanych przez nich treści. Następnie grupa ekspertów przeanalizuje post lub posty zgłoszonej osoby i stwierdzi czy wymaga ona pewnych działań prewencyjnych.

Jeśli specjaliści ocenią zgłoszenie jako uzasadnione, osoba której dotyczyło, przy kolejnym logowaniu do Facebooka zobaczy powiadomienie, wskazujące na to, że ktoś ze znajomych się o nią martwi i czy być może nie przechodzi obecnie trudnego okresu.
 
W kolejnych krokach będzie można skorzystać z pomocy w postaci krótkiego przewodnika, który przede wszystkim zapewni, że w trudnej sytuacji zainteresowanego, może on liczyć na pomoc znajomych. Ponadto, zaproponowana zostanie rozmowa z bliską osobą lub wyszkolonym pracownikiem helpline. Do wyboru będzie również kilka porad, jak sobie radzić w ciężkim okresie.

Facebook zapewnia, że będzie pracował 24/7 tak, by odczytywać i analizować wszystkie zgłoszenia. Priorytetem będą dla nich wszelkie informacje o próbach zrobienia sobie krzywdy i jak najszybsze dotarcie z pomocą. Udostępnione narzędzie zostało opracowane przy współpracy z kilkoma organizacjami pomagającymi osobom w trudnych sytuacjach, dzięki czemu można się spodziewać, że narzędzie będzie całkiem skutecznie realizować założony przez Facebooka plan pomocy.


Zobacz też: