Fashyou

Dlaczego warto kupić tablet? Sprawdź, jak wybrać!

Sprawdź czy go potrzebujesz!

Masz ostatnio nieodparte wrażenie, że większość otaczających cię osób częściej niż z notebooka korzysta z tabletu?


Jeśli tak, to z pewnością nie były ci obce rozważania nad sensem jego zakupu dla siebie.


Sezonowa moda na gadżety czy realne ułatwienie? Sprawdź jakie potrzeby zrealizujesz szybciej i prościej przy pomocy tego urządzenia i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu.


Popularność tabletów rośnie z roku na rok. Dla jednych to tylko większy smartfon, dla innych jeszcze bardziej kompaktowy laptop. Bez względu jednak na perspektywę trzeba przyznać, że tablety PC stały się fenomenem w świecie drobnej elektroniki użytkowej.


Poprzez dotykowy wyświetlacz zrealizujesz mniej lub bardziej zaawansowane zadania. Od parametrów urządzenia zależy płynność działania i dostępne funkcje. Tablet z założenia jest urządzeniem przenośnym, a dzięki wbudowanej baterii jest w stanie pracować po kilkanaście godzin bez potrzeby ładowania - w tej kwestii zdecydowanie bije na głowę niejednego notebooka ze średniej półki.


Bardzo ważną częścią tabletu jest ekran, dlatego też od niego zaczniemy:


  • wielkość ekranu ma istotny wpływ na wygodę korzystania, zastanów się więc jakie czynności zamierzasz wykonywać na tablecie: odbieranie e-mailii, czytanie e-booków, przeglądanie Internetu, oglądanie filmów czy granie w gry. Najbardziej uniwersalna wielkość to 7cali

  • warto zwrócić uwagę na dużą rozdzielczość np. FullHD, dzięki czemu jakość oraz czytelność wyświetlanej treści jest dużo lepsza i technologię wykonania (Retina od Apple, SAMOLED czy np. OLED)

  • wiele modeli zostało skonstruowanych tak, by tablet mógł się znaleźć w dużo bardziej ekstremalnych warunkach niż domowe zacisze, np. dzięki pokryciu ekranu szkłem odpornym na zarysowania (Gorilla Glass 2 lub 3) 


Jeśli Twoją główną potrzebą jest surfowanie w Internecie, w tym korzystanie z portali społecznościowych, tablet sprawdzi się idealnie. Dostęp do ulubionych stron masz zawsze pod ręką. Urządzenie możesz zintegrować ze swoim telefonem lub laptopem. Po zrobieniu kilku zdjęć czy nagraniu filmu, korzystając z tzw. chmury, z łatwością prześlesz swoje materiały na tablet, by mieć do nich dostęp na wygodniejszym ekranie, ale nadal w wersji mobilnej. Niektóre tablety oprócz wbudowanego WiFi, posiadają dodatkowo modem 3G, który umożliwia korzystanie z internetu przy użyciu kart SIM operatorów komórkowych, jak np. Aero, Orange, T-Mobile, Plus czy Play.


Tablet jest wyjątkowo użyteczny podczas podróży. Dostęp do multimediów i mobilność urządzenia stają się niezastąpione. Będziesz zaskoczony, że może ci także posłużyć jako nawigacja samochodowa, po uprzednim zainstalowaniu odpowiedniego programu.


Czytaj książki elektroniczne na tablecie. Choć zwykle rekomendujemy dedykowane do tego czytniki e-book, dzięki którym nasz wzrok się nie męczy, to tablet polecamy jako zamiennik w sytuacjach wyższej konieczności (sami też w takich momentach używamy).


Tablety, w zależności od marki, posiadają różne systemy operacyjne: iOS, Android lub Windows. Wybór warto uzależnić od innych sprzętów, z których korzystamy na co dzień aby w razie potrzeby można było zintegrować ze sobą wszystkie urządzenia. Drugi czynnik przy wyborze systemu, to dostępność aplikacji - warto wcześniej sprawdzić czy te, na których nam zależy dostępne są w AppStore, Google Play czy w Windows Phone Store.


Techniczna strona tabletu, czyli parametry takie jak procesor, RAM czy pojemność pamięci. Polecamy sprzęty z minimum 2-rdzeniowym procesorem, 1GB RAMu i 8GB pamięci - parametry te mają ogromny wpływ na płynność działania całego systemu i wydajność zainstalowanych aplikacji. Często pamięć wewnętrzną można rozszerzyć przy wykorzystaniu wbudowanego w tablet slotu na karty microSD.


Tablety zazwyczaj wyposażone są w wejścia słuchawkowe, posiadają wbudowane głośniki i mikrofon. Na potrzeby komunikacji audio-video oprócz aparatu głównego z flashem, mogą też posiadać kamerę do videorozmów (upewnij się, że wymarzony model jest w nią zaopatrzony). W przypadku kamery warto wybierać spośród tych, które są zgodne ze standardem HD.


 


Aby korzystanie z tabletu było jeszcze przyjemniejsze, producenci instalują w nich takie dodatki jak żyroskop, przyspieszeniomierz czy GPS (do używania tabletu jako nawigacji). Standardem powinna być obsługa wielodotyku (umożliwiającego sterowanie tabletem przy pomocy gestów wielu palców). Jeśli szukać tabletu to tylko z pojemną baterią w parze z cenioną marką, mamy wtedy gwarancję, że sprzęt będzie nam dobrze służył.


Tablety, które polecamy:Zobacz też: