Fashyou

Android L - co nowego w systemie?

Październik z pewnością ucieszy wielu posiadaczy topowych smartfonów, bynajmniej nie dlatego, że mamy do czynienia z wyjątkową piękną, polską złotą jesienią.


System Android doczeka się aktualizacji do najnowszej wersji L. Urządzenia, które między innymi dostaną możliwość pobrania najnowszego softu to:


 - HTC One M8

 - HTC One M7

 - Samsung Galaxy S5

 - Samsung Galaxy Note 4

 - Samsung Galaxy Alpha

 - LG G3

 - LG G2

 - Nexus 5

 - Nexus 7

 - Nexus 9

 - Nexus 6

 - Motorola Moto G

 - Motorola Moto X

 - OnePlus One


Co nowego wprowadza kolejna odsłona systemu od Google? Na pierwszy plan wysuwają się zmiany wizualne - nowy styl Material Design. Odświeżono interfejs użytkownika, sięgnięto bowiem po minimalizm jednocześnie poprawiając efekty wizualne. Wprowadzono delikatne animacje, dodano cienie do elementów menu, a także wprowadzono efekt 3D. Duży nacisk został położony na prostą i lekką obsługę systemu. System od teraz ma być dużo bardziej spójny wizualnie.

Programy i aplikacje mają być ze sobą mocno powiązane. Czynność wykonywana w jednej aplikacji, może być bez problemu obsłużona przez drugi dedykowany dla niej program.

Dużej zmiany doczekał się także ekran blokady. Integracja powiadomień z locksreenem umożliwi, tak jak w przypadku iOS, bardzo szybką reakcję z jego poziomu np. na przypomnienie o wpisie w kalendarzu czy szybkie odrzucenie wiadomości SMS. Dotyczy to też pojawiających się powiadomień w górnej belce wyświetlacza. Nowy system będzie inteligentnie zarządzał potrzebą podawania kodu PIN podczas odblokowania telefonu, będzie mógł np. wyłączyć PIN w określonych lokalizacjach GPS czy podczas korzystania przez użytkownika z urządzeń bluetooth.


Inna kwestią jest sprawa wydajności oraz pracy urządzeń na baterii. Google chwali się, że nowy system będzie mniej wymagający, dzięki specjalnemu trybowi oszczędzania energii, a niektóre smartfony zyskają odrobinę większą wydajność (dzięki usprawnionemu systemowi zarządzania pamięcią). Android L będzie oferował również wsparcie dla 64-bitowych aplikacji.


Kwestia zabezpieczenia przed wirusami nie pozostaje również bez komentarza, gdyż firma z Mountain View zapowiada ulepszenie ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem.


Plotki pochodzące od rzekomych pracowników Google głoszą również, że nowy system ma umożliwić tworzenie kont dla kilku użytkowników na potrzeby jednego smartfona. Jest to o tyle ciekawe, że funkcja do tej pory zarezerwowana była tylko dla tabletów. Android L ma również wspierać urządzenia naręczne, a także telewizory.