Fashyou

8 zasad bezpieczeństwa w Internecie

Bezpieczeństwo w sieci to temat istotny nie tylko z punktu widzenia najmłodszych użytkowników Internetu...

Urządzenia elektroniczne z dostępem do Internetu coraz częściej pomagają nam w planowaniu i realizacji codziennych obowiązków.

Za pośrednictwem portali społecznościowych i aplikacji codziennie dzielimy się też swoim życiem prywatnym, zarówno z rodziną jak i znajomymi.

Łatwo zapomnieć, że podczas każdorazowego połączenia z siecią WiFi, w kawiarni czy przez publiczny Hot Spot, narażamy się na wyciek informacji i ewentualny dostęp do naszych danych przez osoby nieuprawnione.

Powszechne stało się już informowanie np. na facebook'u o odbywanych aktualnie wakacjach w egzotycznym kraju, dając tym samym możliwość odczytania tych wiadomości przez osoby niepowołane. Przepełnieni radością z wypoczynku zapominamy, że taką informację ujawnioną w Internecie, ktoś może wykorzystać przeciwko nam. Nie jest trudno powiązać fakt obecności w ciepłych krajach, z tym że mieszkanie stoi zupełnie puste - dla niejednego złodzieja brzmi to kusząco!

Nie popadajmy jednak w skrajność. Nie chodzi o to, aby przestać korzystać z nowinek technologicznych i serwisów społecznościowych. Należy jednak robić to z głową i mieć świadomość zagrożeń, wystarczającą do tego, by nie popełniać podstawowych błędów.

Poznaj 8 zasad bezpiecznego korzystania z sieci:


1. Unikaj przesyłania w obrębie publicznych sieci wrażliwych informacji, w szczególności: danych do logowania Twojej prywatnej poczty, do konta bankowego, zaniechaj przekazywania swoich danych osobowych, jak np. PESEL. Jeśli nie chcesz, by świat się o czymś dowiedział, po prostu tego nie ujawniaj.

2. Omijaj szerokim łukiem niezabezpieczone sieci WiFi - nigdy nie wiesz, kto i w jakim celu utworzył taką sieć! Mogła być to osoba, która właśnie zakupiła router WiFi i nie potrafi zabezpieczyć go hasłem, bądź ktoś kto świadomie zakłada hot spot na potrzeby podsłuchiwania innych.


3. Nie przekazuj swojego numeru telefonu za pośrednictwem postów skierowanych do wszystkich osób, korzystaj z prywatnych wiadomości, nawet jeśli publicznie ktoś prosi o podanie numeru, ponieważ akurat zgubił swój telefon.


4. Niektórzy przestępcy tylko czekają, aż w sieci pojawią się informacje o tym, że ktoś opuścił swój dom, bo akurat przebywa na wakacjach, dlatego dokładnie filtruj grono odbiorców swoich postów i w szczególności unikaj trybu publicznego w postach np. na Facebooku. Zdjęcia z wakacji możesz też wrzucić tuż po powrocie ;)


5. Unikaj przeładowania swoich kont na portalach społecznościowych informacjami i zdjęciami z prywatnego życia. Osoby, którym zależy na przejęciu Twojego konta czy posiadającym wyrafinowane sposoby na wirtualną kradzież, z łatwością połączą w całość publikowane przez Ciebie posty i wykorzystają na własne potrzeby. Przykładem może być użycie np. imienia psa, które publikujesz w serwisie, które jednocześnie posłużyło Ci jako odpowiedź na pytanie zabezpieczające konto w innym portalu.


6. Szanuj prywatność swoich dzieci! Prześledź historię zdjęć i zadbaj już teraz o to, by żadne wstydliwe czy bardzo osobiste treści nie krążyły po sieci zanim same pociechy nie zapragną wejść świadomie do świata Internetu.


7. Najgorsze co możesz zrobić, to przesyłać w formie tekstowej hasła. Nawet jeśli prosi o nie zaufana Ci osoba, spróbuj wykorzystać do tego choćby sms lub rozmowę telefoniczną. Tym bardziej nie odpowiadaj na maile od podmiotów, z którymi rzekomo masz podpisane umowy - bank czy właściciel klienta pocztowego nigdy nie prosi o tak wrażliwe informacje!


8. Tam gdzie to możliwe uruchom dwustopniową weryfikację danych dostępowych. Wysokie bezpieczeństwo dostępu do konta zapewnia nie tylko skomplikowane hasło, ale również dodatkowy krok w postaci kodu, który otrzymujemy sms'em na zarejestrowany numer telefonu.


Zobacz też: