Fashyou

10 zaskakujących opcji MacBooka, które wykorzystasz na co dzień!

Używasz MacBooka? Lepiej to przeczytaj!

Twój Macbook potrafi dużo więcej niż mogłoby ci się wydawać.


Możliwe, że tego nie wiesz, ale wiele 'schowanych' głębiej w systemie funkcji z pewnością zasługuje na twoją uwagę.


Poznaj 10 ciekawych opcji i funkcji osobistego komputera, które zarówno umilą, jak i usprawnią codzienną pracę na sprzęcie z najbardziej znanym na świecie nadgryzionym jabłuszkiem.1. Poczytaj mi...

Zastanawiałaś się kiedyś jak by to było, gdyby komputer sam czytał ci wybrany tekst? Marzenia stały się rzeczywistością, bowiem w macu jest to możliwe. Wystarczy w aktywnym oknie zaznaczyć fragment, który chcesz aby był odczytany, następnie przejść do menu edycja i wybrać opcję Mowa by rozpocząć odczyt. Jeśli głos lektora nie jest miły dla twojego ucha, można go z łatwością zmienić, podobnie jak dostosować szybkość czytania.


2. Znikaj!

Wszyscy wiemy, że nie powinno się sprawdzać podczas pracy prywatnych maili. Jako, że od reguły wyjątków nie brakuje sprytne skróty klawiaturowe będą zawsze 'w cenie'. Jeśli masz wyświetlone na ekranie prywatne pliki i chcesz je w mgnieniu oka ukryć, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy CMD+H, dzięki czemu to, co otwarte na ekranie, momentalnie schowa się w Docku. Jeśli prywatnych okienek jest znacznie więcej, sprawę załatwi skrót CMD+M.


3. Drukuj bez kolejki

Nie chcesz czekać w kolejce do wydruku na firmowej drukarce? Jeśli w Twoim biurze jest kilka drukarek, a ty nie wiesz, która w danym momencie nie jest zajęta, wystarczy w ustawieniach Drukarek i Skanera utworzyć zbiór ze wszystkich, by następnym razem wybrać całą grupę, a nie pojedyncze urządzenia. Dzięki temu wydruk nastąpi na jednej z aktualnie wolnych drukarek.4. Ułatwione podpisywanie dokumentów!  

Z makiem to proste, wystarczy utworzyć elektroniczną wersję pisanego podpisu i dodawać go w mgnieniu oka do przesyłanych dalej dokumentów. Jak do tego dotrzeć? Należy uruchomić Podgląd i z menu ustawień wybrać opcję Podpisy, a następnie utwórz podpis, np. rysując palcem po touch padzie.


5. Dostosowanie skrótów

Bardzo przydatna funkcja, która dotyczy podmiany fragmentów tekstu, używanych podczas pisania maili lub dokumentów, na własne skróty. Całe zwroty możemy zamieniać np. kilkuliterowe hasła, a system sam odczyta je jako odpowiednie wyrażenia. Należy tylko wcześniej je zdefiniować przechodząc do ustawień systemowych, a następnie do pozycji Język i Region > Ustawienia Klawiatury> Tekst, następnie należy kliknąć znaczek + i dodać swój skrót (np. z5mb = za 5 minut będę ;)


6.  Licz, co tylko chcesz!

Potrzebujesz rozwiązywać zadanie matematyczne? To dobrze, bo w Yosemite dostęp do rozwiązań jest bardzo prosty. Wystarczy uruchomić spotlight i wpisać równanie bądź inne wyrażenie wymagające obliczenia. Sprawdź koniecznie jak sobie poradzi twój Mac!


7. Zakupoholikom jest łatwiej!

Twoja ulubiona przeglądarka Safari zapamięta dla ciebie informacje o karcie kredytowej, z której korzystasz (tylko jeśli się na to zgodzisz). Pozwala to na auto-uzupełnianie informacji o sposobie płatności na witrynach sklepowych. Nie trzeba dzięki temu sięgać do portfela za każdym razem, gdy coś chcemy kupić za pośrednictwem Internetu. W ustawieniach przeglądarki Safari należny przejść do Autouzupełniania i klikając opcje Edit podać niezbędne dane.


8. Zarządzaj powiadomieniami.

Okazuje się, że i powiadomienia mają wady. Gdy podczas ważnego spotkania nie chcesz aby na wyświetlanym przez projektor obrazie, podłączonym do Maca nagle wyskoczyło okienko z informacją o jednej z twoich ulubionych stron, wystarczy szybko kliknąć w prawy górny róg monitora i zeskrolowac menu powiadomień w górę, znajdziemy tam przełącznik Nie przeszkadzać, który na jakiś czas załatwi sprawę.


9. Dbaj o baterię.

Gdy pracujesz na wbudowanej baterii, chcesz by czas takiej pracy był jak najdłuższy. W każdej chwili możesz podejrzeć, które programy zużywają najwięcej energii i tymczasowo je zamknąć. Aby uzyskać podgląd energożerności, wystarczy kliknąć ikonę baterii na pasku informacyjnym maca.


10. Kontrola rodzicielska.

Warto z niej korzystać szczególnie gdy często pożyczamy swojego Maca niepełnoletniemu dziecku. Oprócz tego, że tworzymy osobne konto użytkownika dla dziecka, to również powinniśmy skonfigurować Ochronę rodzicielską przechodząc do Ustawień Maca (można np. zdefiniować strony, których nie da się odwiedzić czy ustawić maksymalny czas pracy z komputerem).