Fashyou

10 Zasad pielęgnacji twarzy

Pielęgnacja twarzy jest jedną z tych czynności, które wykonujemy automatycznie i często bez głębszej refleksji. Codzienna rutyna sprzyja nieprzestrzeganiu podstawowych zasad dbania o cerę. Zdarza się, że pewne zabiegi, do których stosowania przyzwyczaiłyśmy się na przestrzeni kilku miesięcy, a nawet lat, nie są już wskazane dla naszej cery. Potrzeby skóry zmieniają się wraz z wiekiem. Zmiana pór roku również jest nie bez znaczenia. Sprawdź, o jakich zasadach należy pamiętać i jakich błędów unikać.

Krostki i zaskórniki - to jeden z tych horrorów, przez który narażamy cerę na miejscowe podrażnienie. Powód? Wyciskanie! Niewskazane jest jakiekolwiek ingerowanie w tego typu zmiany skórne, nawet jeśli dysponujesz rewelacyjnym podkładem, który zakryje efekt twoich działań (co i tak nie jest łatwe). Przede wszystkim wyciskając i rozdrapując krostki sprawiasz, że infekcja roznosi się na większy obszar twarzy, a nie ma chyba nic gorszego niż lawinowy wysyp krostek w najmniej oczekiwanym momencie.


Makijaż do snu - sprawdza się tylko na filmach. Sen jest czasem nie tylko odpoczynku ale i regeneracji organizmu. Twoja cera również potrzebuje odetchnąć, szczególnie od kolorowych kosmetyków. Pamiętaj, że zaniedbując wieczorny demakijaż, kładziesz się spać z mnóstwem zanieczyszczeń gromadzonych w ciągu dnia.


Krem pod oczy - produkt bardzo niedoceniany, a potrafiący zdziałać cuda. Skóra wokół oczu jest dużo bardziej delikatna niż ta na policzkach czy czole. Podkrążone oczy czy pierwsze drobne zmarszczki, dodają nam kilka niepotrzebnych lat i sprawiają, że twarz emanuje przemęczeniem. Aby podkreślić promienny wygląd, warto każdego dnia poświęcić chwilę na osobną pielęgnację okolic oczu.


Kolejność - jeśli używasz kilku produktów do twarzy, sprawdź, który z nich jest najlżejszy (kosmetyki na bazie wody są lżejsze od tych zawierających olej) i od niego rozpocznij codzienny rytuał. Zanim użyjesz kremu, zastosuj serum.


Wiek ma znaczenie - typ cery i wiek to podstawowe elementy składające się na odpowiedni dobór kosmetyków do twarzy. Oprócz typów kosmetyków (krem pod oczy, maseczka czy serum), równie ważne jest zwrócenie uwagi na serię, z której korzystasz w ramach danej marki. Krem dla cery dojrzałej będzie zawierał często mocniejszą ochronę niż ten przeznaczony dla nastolatki. Cera trądzikowa z kolei nie może być nadmiernie przesuszana, a sam problem bardzo często zwalczą delikatne produkty apteczne. Przy zmianie kosmetyku pamiętaj, że jego działanie możesz ocenić dopiero po kilku tygodniach stosowania - za minimum postaw sobie miesiąc. Przy bardziej zaawansowanej kuracji, czas oczekiwania na efekty może się wydłużyć do kilku miesięcy. Nie zrażaj się więc po pierwszym tygodniu i uwierz, że cierpliwość popłaca, pracujesz przecież nad efektem na lata!Filtr na co dzień - zasada oczywista latem, jesienią i zimą traci na znaczeniu w oczach wielu kobiet. Takie podejście powinnaś jak najszybciej zmienić. Promieniowanie UVA działa nawet wtedy, gdy na niebie więcej jest chmur niż słońca. Dzięki stosowaniu kremów z filtrem, twoja skóra utrzyma przez dłuższy czas młody wygląd.Martwy naskórek - powstaje czy tego chcesz czy nie. Aby cera była jeszcze bardziej świeża, stosuj peelingi, jednak nie codziennie - zamiast pomóc narazisz się na podrażnienia. Możesz też wybrać się do kosmetyczki na bezpieczne oczyszczanie twarzy (mniej więcej raz na miesiąc). Profesjonalnie wykonany peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja wpłyną bardzo korzystnie na stan twojej cery. Przed pierwszym tego typu zabiegiem warto skonsultować ze specjalistą stan cery i zabiegi, którym może być poddawana.


Nawilżanie - oprócz tego, że zawsze po umyciu twarzy powinno mieć miejsce, istotne jest także to, aby nawilżyć cerę jak najszybciej po jej oczyszczeniu. Dzięki aplikacji kremu nawilżającego uchronisz ją przed szybką i znaczną utratą wilgoci. Oprócz kremów, ogromne znaczenie ma także nawilżanie organizmu od wewnątrz - żaden krem nie zastąpi odpowiedniej ilości płynów spożywanych w ciągu dnia. Woda z cytryną powinna stać się twoim osobistym ‘must have’, dzięki czemu nie tylko poczujesz się lepiej, ale i wpłyniesz na promienny wygląd cery.Solarium - nie jest nowością fakt, że przyśpiesza starzenie się skóry. Jeśli więc chcesz zapewnić twarzy delikatną opaleniznę, zamień wizyty w solarium na samoopalacz.


Nie podrażniaj - bez względu na to czy twoja cera należy do grupy wrażliwych czy nie, nie nadwyrężaj jej bariery ochronnej. Myj twarz delikatnie, nie naciskając i zaniechaj stosowania szorstkich rękawiczek. Kosmetyk spłucz z twarzy letnią wodą lub użyj specjalnej ściereczki z mikrofibry.